5.4.13

Produkt skanowania umysłu


Gdybyśmy mogli prześledzić trans myślenia wykonać najczulszy rezonans, badając obszary w mózgu, w których  zarysowują się zdarzenia, jakie mogą zajść (takie jak śmierć, choroba, kryzys), miejsca, gdzie rodzą się podejrzliwość, idosynkrazja, fantazje, mściwość; oraz inne obszary nie służące ekspresji językowej, ażeby – popełniając mnóstwo błędów – odkryć jakie procesy leżą u podstaw twórczości albo wytwarzania sensu.

A badając skrupulatnie umysł twórcy, może zdołalibyśmy udzielić wiążącej odpowiedzi na pytanie: czy istnieje realna hierarchia w świecie dzieł sztuki?

4.4.13

Ulotność



I jeszcze ta łatwość cywilizacji (liczba mnoga) zapadania na amnezję, zapominania, gubienia wartościowego dorobku na długie lata, na całe wieki. Najlepszym przykładem średniowieczna Europa, która dorobek filozofii i matematyki starożytnych Greków przyswajała sobie za pośrednictwem świata arabskiego.

Po tylu wiekach dziejów nie zmienia się nic. Zawsze to samo, gdy tylko zabraknie światłego władcy, politycznej woli albo – co na jedno wychodzi – funduszy, nawet najwspanialej rozwinięte kultury błyskawicznie podupadają i, zapomniane, giną. Tropikalna puszcza upomina się o świątynie, światło przygasa, dławione przez mrok.

(Więc może rasa ludzka jest niedojrzała, może jest ciągle jeszcze bardzo młoda?)